Program 2018

Duminică 12 august:

14:00 – Deschiderea ediției, prezentarea activităților și vizitarea șantierului de pictură murală coordonat de Lucia Mărneanu.

16:00 – OVIDIU ȚICHINDELEANU (Chișinău, Moldova) – O Introducere Est-Europeană în Decolonialitate și Revalorizare Regională.

20: 30 – Europa cea Săracă  (regia Mirella Pappalardo | Germania | 2017 | 52 min) – proiecție de film documentar asigurată de One World Romania.

Luni 13 august:

10: 30 – CORNEL BAN (Londra, UK/Copenhaga, Danemarca) – Viitorul Muncii. Cinci Argumente împotriva Venitului Minim Universal.

15:00 – DANIELA GABOR (Bristol, UK) – De ce trebuie Stânga să sape adînc în Capitalismul Financiar?

20:00 – Proiecție de filme pentru copii asigurată de Cinemobilul.

20: 30 – Miracolul de la Cluj (regia David Schwartz, dramaturgia Petro Ionescu, cu Oana Mardare, Lucia Mărneanu, Denisse Moise, Doru Mihai Taloş).

Marți 14 august:

10:30 – IULIA POPOVICI (București, România)- Economia Precarității Culturale.

15:00 – TANJA OSTOJIĆ (Berlin, Germania) – Femei Dis-Locate (performance artistic) part 1.

20:30 – Noaptea albă a filmului românesc: Marița (regia Cristi Iftimie | cu Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zăbrăuțanu | România | 2017 |  100 min), Planeta Petrila (regia Andrei Dăscălescu | România | 2016 | 80 min, proiecție asigurată de One World Romania), Morgen (regia Marian Crișan | cu András Hatházi, Elvira Rîmbu  | România | 2010 | 100 min) și multe scurt-metraje.

Miercuri 15 august:

15:00 – TANJA OSTOJIĆ (Berlin, Germania) – Femei Dis-Locate (performance artistic) part 2.

20:00 – Proiecție de film pentru copiii din Romuli urmată de proiecția filmului Marița (regia Cristi Iftimie | cu Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zăbrăuțanu | România | 2017 |  100 min) – în comuna Romuli.

20:30 – Amintiri din Epoca de Școală (regia Radu Apostol, dramaturgia Mihaela Michailov, cu Katia Pascariu și Alexandru Potocean)

Joi 16 august:

10:30 – MARGARETA MATACHE (Cambridge, Massachusetts, SUA) – Suferința colectivă din trecut și prezent. Pledoarie pentru despăgubiri în cazul romilor.

15:00 –  BOGDAN POPA & NICOLAE EMANUEL DOBREI (Cambridge, UK/București, România) – Munca vie și roboții nemuritori: De la contractele indenturate din secolul 17 la munca automată și liberă de azi.

20:00 – Proiecție de filme pentru copii asigurată de Cinemobilul.

20:30 – Țuhaus (regia Claudiu Lorand Maxim, dramaturgia Alexandra Voivozeanu, scenografie Alex Horghidan și Mișa Dumitriu, cu Vlad Bălteanu, Alexandru Potocean și Andrei Șerban).

Vineri 17 august:

10:30 – JULIA ROTH (Bielefeld, Germania) –Los Belzares de Augsburgo: Participarea timpurie a Germaniei în însclavizare.

15:00 – MANUELA BOATCĂ (Freiburg, Germania) – Oferte Ieftine: Sclavii si Gospodinele ca Subventii ale Capitalismului Global.

20:30 – Spectacol de teatru comunitar bazat pe poveștile despre muncă ale tinerilor telceni, realizat în cadrul programului de rezidențe „Culese din Telciu” (regia Claudiu Lorand Maxim, dramatizare Alexandra Voivozeanu).

22:30 – Concert și petrecere cu Elvis Rromano.

Sâmbătă 18 august:

10:30 – JUAN FRANCISCO GAMELLA (Granada, Spania) – Culturi ale Reproducerii în Condiții de Precaritate și Marginalitate. Cazul comunității „Gitanos” din Spania și al Romilor Români.

15:00 – CORINA TULBURE (Barcelona, Spania) – Penalizarea Supraviețuirii: Munca Migranților fără documente în Barcelona.

Duminică 19 august:

14: 00 – Lansarea ziarului Cărămida.

14:30 – VICTORIA STOICIU & VLAD PETRI (București, România) – Eroii Muncii Capitaliste. Munca în România de azi.

17:00 – Discuții de final.

Program ateliere pentru copiii și tinerii din Telciu și din localitățile învecinate.

 

2 iulie – 2 august – Cursuri de limba engleză coordonate de Elisabeta Cotuțiu și Ágota Ábrán, (pentru copiii cu vîrsta între 5 și 16 ani)

7 iulie – 19 august – Rezidența „Școală, școală, nu muri!” – teatru educațional rural cu Katia Pascariu și Mihaela Michailov (pentru copiii cu vîrsta între 10 și 16 ani)

6  – 18 august – Atelier de pictură murală coordonat de Lucia Mărneanu (pentru elevii cu vîrsta între 8 și 16 ani)

12 – 18 august – Atelier de desen narativ și animație coordonat de Maria Brudașcă (pentru elevii cu vîrsta între 8 și 16 ani)

12 – 18 august – Atelier de inițiere în arta modelajului în lut coordonat de Vanessa Singenzia (pentru elevii cu vîrsta între 6 și 12 ani)

12 – 18 august – Atelier de percuție și de creat instrumente muzicale din materiale reciclabile coordonat de Ion Bragă și Codruța Cojoc (pentru elevii cu vîrsta între 6 și 12 ani)

13 – 17 august – Atelier de introducere în film documentar coordonat de Vlad Petri (pentru tinerii cu vîrsta între 14 și 24 de ani)