2018 Program

Saturday, August 11

22:00 – Opening Party with DJ Theo, DJ Pati and many others

Sunday, August 12

14:00 – Opening, presentation of activities and visit to the mural painting site: workshop coordinated by Lucia Mărneanu

16:00 – OVIDIU ŢICHINDELEANU (Chișinău, Moldova) – An East-European Introduction to Decoloniality and Regional Revaluation

20: 30 – Poor Europe (directed by Mirella Pappalardo, Germany, 2017, 52 min) – documentary film screening by One World Romania

Monday, August 13

10:30 – DANIELA GABOR (Bristol, UK) – Why the Left needs to Dive Deep into Financial Capitalism?

15:00 – ANCA PÂRVULESCU (St Louis, USA) – Unpaid Labor: Reading the Enslavement of the Roma in Liviu Rebreanu’s Ion

20:00 – Film screening for children provided by the Cinemobilul

20: 30 – The Miracle of Cluj (directed by David Schwartz, text by Petro Ionescu, with Oana Mardare, Lucia Mărneanu, Denisse Moise, Doru Mihai Taloş).

Tuesday, August 14

10:30 – IULIA POPOVICI (Bucharest, Romania) – The Economy of Cultural Precarity

15:00 – TANJA OSTOJIĆ (Berlin, Germany) – Misplaced Women? -Artist’s Presentation

20:30 – The White Night of Romanian Film: Marita (directed by Cristi Iftimie | with Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zăbrăuţanu | Romania | 2017 | 100 min), Planeta Petrila (directed by Andrei Dăscălescu | 80 min, screening by One World Romania), Morgen (directed by Marian Crișan | with András Hatházi, Elvira Rimbu, Romania | 2010 | 100 min) and many other short films.

Wednesday, August 15

15:00 – Focus Atelier 360° – Practices in Political Art from Eastern Europe (Asociația Reciproca – Oana Hodade, Lucia Mărneanu; Lorand Maxim) publication launch and the launch of the book Arimania, by Iuliu Neagu-Negulescu (Pagini Libere Publishing House), followed by the presentation of the publishing house.

15:00 – TANJA OSTOJIĆ (Berlin, Germany) – Misplaced Women? – Workshop (around 15-20 participants)

20:00 – Film screening for the children from Romuli, followed by the screening of the film Marita directed by Cristi Iftimie | with Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zăbrăuţanu | Romania | 2017 | 100 min) – in Romuli

20:30 – School Era Memories (directed by Radu Apostol, text by Mihaela Michailov, with Katia Pascariu and Alexandru Potocean)

Thursday, August 16

10:30 – CORNEL BAN (London, UK / Copenhagen, Denmark) – The Future of Work. Five Arguments Against Basic Income

15:00 – BOGDAN POPA & NICOLAE EMANUEL DOBREI (Cambridge, UK / Bucharest, Romania) – Living Labor and Immortal Robots: From Indentured Labor in the 17th Century to Free Automated Work

20:00 – Film screening for children by the Cinemobilul

20:30 – Ţuhaus (directed by Claudiu Lorand Maxim, text: Alexandra Voivozeanu, scenography by Alex Horghidan and Mișa Dumitriu, with Vlad Bălteanu, Alexandru Potocean and Andrei Șerban)

Friday, August 17

10:30 – JULIA ROTH (Bielefeld, Germany) – Los Belzares de Augsburgo: German Investment in the Conquest and Trade in Enslaved Humans

15:00 – MANUELA BOATCĂ (Freiburg, Germany) – Cheap Deals. Enslavement and Housewifization as Subsidies of Global Capital

20:30 – Community theatre performance based on the workplaces of young people from Telciu, carried out as part of the artistic residency “Culese din Telciu” (directed by Claudiu Lorand Maxim, text by Alexandra Voivozeanu).

22:30 – Concert & Party with Elvis Rromano.

Saturday, August 18

10:30 – JUAN FRANCISCO GAMELLA (Granada, Spain) – Cultures of Reproduction in Conditions of Precariousness and Marginality. The case of Spanish Gitanos and Romanian Roma

15:00 – CORINA TULBURE (Barcelona, Spain) – The Punishment of Survival Strategies:  the Labor Process of Undocumented Migrants in Barcelona

Sunday, August 19

14: 00 – Launch of the Cărămida newspaper

14:30 – VICTORIA STOICIU & VLAD PETRI (Bucharest, Romania) – The Capitalist Labour Heroes. Work in Romania today

17:00 – Final discussions

Schedule for the workshops for children and young people from Telciu and from the neighbouring localities

 

July 2 – August  2 – English courses coordinated by Elisabeta Cotuțiu and Ágota Ábrán (5 – 16 years old)

July 7 – August  19 – “School, school, do not die!” – rural theatre project with Katia Pascariu and Mihaela Michailov (10-16 years old)

August 6 – 18 – Mural painting workshop coordinated by Lucia Mărneanu (8-16 years old)

August 12 – 18 – Narrative drawing and animation workshop coordinated by Maria Brudaşcă (5-16 years old)

August  12 – 18 – Initiation into the art of clay modelling workshop coordinated by Vanessa Singenzia (5 – 12 years old)

August 12 – 18 – Percussion and musical instrument  (from recyclable materials) creation workshop coordinated by Ion Braga and Codruța Cojoc (6 – 12 years old)

August 15 – 17 – Documentary film workshop coordinated by Vlad Petri (14-24 years old)